قسمت ۲ : گفت و گوی ذهنی

پادکست سرندیپ

چگونه گفت و گوهای ذهنی را متوقف کنیم؟

گفت و گوهای ذهنی بخشی از فرآیند فکر کردن ما هستند ولی بعضی وقت ها آرامش ما را می گیرند. مثلا برای همه پیش امده که در ذهنشان با شخصی درگیر هستند یا افکار منفی باعث می شود، بی دلیل احساس منفی داشته باشند. برای پایان دادن به این گفت و گوهای ذهنی به سراغ یوگی معروف یعنی “سادگورو” رفتیم.

یکی از شاگردان سادگورو از او می پرسد وقتی ما ساکت هستیم، گفت و گوی ذهنی باعث می شود احساس منفی پیدا کنیم. افکار ما به حال و آینده می رود که هیچ خروجی مفیدی برای ما ندارد. چگونه از دست گفت و گوهای ذهنی بی حاصل راحت شویم؟

گفت و گوی ذهنی چیست؟

سادگورو در جواب می گوید، در مورد گفت و گوهای ذهنی عقیده های متفاوتی وجود دارد. در مورد این مسئله یک جمله معروف هست که می گوید: عدم گفت و گوی ذهنی یعنی عدم وجود ذهن. اما این جمله معروف خیلی وقت ها اشتباه فهمیده می شود و مردم تلاش می کنند گفت و گوهای ذهنی خود را متوقف کنند. میلیون ها سال تکامل این قابلیت را به ذهن ما داده است. این گفت و گو ذهنی حاصل میلیون ها سال کار طبیعت است که نتیجه آن شده ذهنی که ما امروز داریم و حالا شما می خواهید آن را متوقف کنید. چرا می خواهید آن را متوقف کنید؟ اگر ذهن شما به صورت مداوم افکار مثبت و خوشایند برای شما تولید می کرد، آیا فکر می کردید که چگونه آن را متوقف کنید؟ چون افکار نا خوشایند تولید می کند می خواهید آن را متوقف کنید. این فقط مشکل شما نیست. من به خیلی از نقاط دنیا سفر کردم این مشکل در کل دنیا وجود دارد. اگر من به مردم بگویم که مدتیشن کنند، آنها می گویند که قادر نیستند ذهن خود را متوقف کنند.

 

من هم می گویم این کار فقط وقتی ممکن است که بتوانید قلب، کلیه و کبد خود را متوقف کنید. همه اینها را متوقف کنید آن وقت کل ذهن شما هم خاموش خواهد شد. آیا می خواهید آنها را متوقف کنید؟ معلومه است که نه. پس چرا می خواهید ذهنتان را متوقف کنید؟ چرا این ظلم را در حق ذهنتان می کنید؟ چطور برای شما مهم نیست که قلب شما میزند؟ با تپش قلب می توانید مدتیشن کنید. وقتی کبد و کلیه شما کار می کند، بازهم می توانید مدتیشن کنید. ان وقت اگر ذهنتان کار کند نمی توانید مدتیشن کنید یا روی کارتان تمرکز کنید؟ مشکل کجاست؟  این حرف که شما که برای مدتیشن و تمرکز باید ذهن خود را متوقف کنید یک توطئه علیه هوش انسانی هست. شما برای آرامش و موفقیت لازم نیست مغزتان را فریز کنید. راه های متعددی برای توقف افکار منفی و رسیدن به آرامش ذهنی وجود دارد. وقتی شما این متن را می خوانید یا به آن گوش می دهید، بدن شما در یک موقعیت فیزیکی قرار داد ولی ذهن شما جای دیگری است. زمانی که بین شما و ذهنتون فاصله ایجاد می شود، ذهن شما چه چیزی را انجام نمی دهد؟ اینکه چه کاری را انجام می دهد مسئله نیست. فرض کنید در ترافیک سنگین گیر افتادید. چه حسی به شما دست میده؟ حالا فرض کنید خانه شما در یک برج است و دارید از پنجره به ترافیک سنگین نگاه می کنید. الان چه حسی دارید؟ ایا حس شما به اندازه حالتی که خودتان در ترافیک گیر افتادید بودید است؟ امیدوارم متوجه منظور من از فاصله شما و ذهنتان شده باشید.

فاصله ذهن و جسم

وقتی شما در ترافیک هستید، این وحشت ناک است، اما وقتی در برج هستید، شاید فقط کمی دلتان برای مردمی که در ترافیک هستند بسوزد. دلیل تفاوت این دو حس فاصله است. پس بین شما و فعالیت ذهنیتان فاصله وجود دارد. ذهن مشکل شما نیست. ذهن یک معجزه هست. به هرحال اگر مداوم فکر می کنید و گفت و گو ذهنی شما را خسته کرده است، احتمالا تغذیه مناسبی ندارید. درست است یا نه؟ اجازه بدید بیشتر توضیح بدهم. برخی از افراد بیماری هایی دارند که هرکاری می کنند خوب نمی شوند تا اینکه پیش روانپزشک می روند و دارو دریافت می کنند. مثلا بالا و پایین رفتن فشار خون و تپش قلب می تواند نشانه حملات عصبی باشد. دارویی که روانپزشک به شما می دهد شامل موادی است که در بدن شما نیست یا به مقدار کمی در بدن شما ترشح می شود. نمی خواهم بگویم که شما روانی هستید و باید پیش روان پزشک بروید. بلکه می خواهم بگویم برای این موضوع شما باید سبک زندگی خود را تصحیح کنید. اگر سبک زندگی درستی نداشته باشید ذهن شما هر کجا که دوست داشته باشد می رود و هرگز نمی توانید آن را متوقف کنید. به دست های خود نگاه کنید، هر وقت که شما بخواهید برایتان کاری را انجام می دهند. پس اگر سبک زندگی درستی داشته باشید مغز شما هم در اختیارتان خواهد بود. هر وقت بخواهید ذهنتان فکر می کند، آن هم دقیقا به همان چیزی که می خواهید. پس ذهن بسیار مفید است. فرض کنید دستان شما بدون اختیار شما حرکت کنند و هر کاری که دوست دارند انجام دهند. این مسئله خیلی مسخره است. پس اجازه بدید دو اخطار بزرگ به شما بدهم؛ اگر ذهن خود را در اختیار نگیرید؛ زندگی هر جور که بخواهد پیش می رود. اخطار دوم این هست که زندگی به بدترین شکل پیش خواهد رفت اگر از کنترل شما خارج شود. چرا باید دنیا بخواهد یک اتفاق خوب برای شما بیافتد؟ مهم ترین فعالیتی که شما باید در زندگی یاد بگیرید کنترل ذهن است. تاحالا شده به کسانی که اراده قوی دارند حسادت کنید؟ افراد با اراده تنها ذهن خود را تحت کنترل دارند. به هر نسبت که ذهن خود را تحت کنترل داشته باشید، اراده قوی تری دارید.

پس در نهایت اگر می خواهید از شر این احساس بد خلاص شوید باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. ذهن شما نباید همیشه آن داستانی که خودش دوست دارد را بگوید. ذهن باید داستانی را بگوید که شما از آن می خواهید.

در ادامه چند سبک زندگی مناسب را بررسی می کنم تا با روال زندگی افراد موفق آشنا شوید. در پایان این بررسی شما دلیل تاثیر سبک زندگی بر کنترل ذهن را به طور کامل متوجه خواهید شد.

سبک زندگی افراد موفق

افراد موفق می گویند که موفقیت طرز تفکر است. به عبارت دیگر طرز تفکر است که زندگی شما را می سازد. در همین راستا می خواهم چند سبک زندگی برتر را بررسی کنم و در مورد آن صحبت کنم. معمولا افرادی که می خواهند موفق شوند و در آن جدی هستند یک نفر را به عنوان مربی و الگو انتخاب می کنند. یکی از سبک زندگی های معروف مربوط به ایلان ماسک می شود که مدیر عامل تسلا موتورز و اِسپیس ایکس است. الان هم روی پروژه معروف اسپیس ایکس کار می کند و رقیب مدیر عامل آمازون در زمینه سفر به فضا است. قبل از اینکه سبک زندگی ایلان ماسک را بررسی کنیم لازم می دانم به نکته ای اشاره کنم که اولین خودروی برقی با شارژ سریع توسط مخترع بزرگ ایرانی یعنی “جمشید آرین اصل” تولید شده است. درست چند سال قبل از آنکه تسلا موتورز وجود داشته باشد. توصیه می کنم در مورد جمشید آرین تحقیق کنید. ای کاش الان می توانستیم در مورد سبک زندگی جمشید آرین صحبت کنیم. برگردیم به سبک زندگی ایلان ماسک. سبک زندگی در اینجا به مجموعه کارهایی که یک شخص در طول ۲۴ ساعت روز انجام می دهند گفته می شود. ایلان ماسک ۶ ساعت خواب را توصیه کرده است. معمولا ساعت ۱ بامداد به خواب می رود و ساعت ۷ صبح بیدار می شود. شاید ۶ ساعت خواب به نظر کم برسد اما همین ۶ ساعت یک چهارم زندگی شما است. جالبه است بدانید سبک های زندگی سخت گیرانه تر از این نیز وجود دارد. یعنی ۵ الی ۴ ساعت خواب. نکته عجیب اینجاست که ایلان ماسک معمولا صبحانه نمی خورد. او در یک مصاحبه گفته است که معمولا وقتی برای خوردن یک صبحانه کامل ندارد. اما زمانی که وقت دارد یک لیوان قهوه و تخم مرغ می خورد. در مقالات علمی جدید هم ثابت شده است که نخوردن صبحانه مشکلی ایجاد نمی کند. اما این مسئله الزام آور نیست و شما می توانید صبحانه خودتان را داشته باشید. بعد از بیدار شدن ایلان ماسک کمی نرمش انجام می دهد. چند حرکت ساده کششی کافی است. بعد از این نوبت به نوشتن لیست کارهای روزانه است. سپس مدتیشن انجام می دهد و ذهن خود را برروی کارهایی که باید انجام دهد متمرکز می کند. رفتن به حمام و دوش گرفتن بخشی از روال زندگی روزانه ایلان ماسک بعد از مدتیشن است. حالا دیگر نوبت انجام کارهای روزانه است. با توجه به اینکه او مدیر عامل دو کارخانه بسیار بزرگ است، او زمان های ۵ دقیقه ای را برای خود تعیین می کند و در این ۵ دقیقه فقط به انجام یک کار تمرکز می کند. این تکنیک توسط بیل گیتس و خیلی از ادم های موفق استفاده می شود و فقط در مدت زمانی که برای کار با تمرکز اختصاص می دهند متفاوت هستند. یک جمله معروف هست که میگه یک کار همان اندازه طول می کشد که برای آن در نظر گرفته اید.

سبک زندگی ایلان ماسک

ایلان ماسک در ساعت یک الی دو غذای سبکی می خورد. دلیل این مسئله این است که خوردن غذای زیاد باعث می شود کارایی کاهش پیدا کند و سیستم گوارش زودتر پیر شود. طبیعتا هیچکس دوست نداره پیر شود و سلامت خود را از دست بدهد. پس برای چنین سبک زندگی لازم است که حجم غذایی کم ولی مفید و غنی را انتخاب کنید. بعد از غذا او به سر کار بر می گردد و بعد از چند ساعت به باشگاه ورزشی می رود و دوباره به سر کار بر می گردد. البته رفتن به باشگاه ورزشی کار هر روز او نیست. ایلان ماسک ۲ روز در هفته را به ورزش اختصاص می دهد. در سبک زندگی ایلان ماسک او یک روز را برای خانواده در نظر می گیرد و معتقد است باید در هفته نزدیک به ۸۵ الی ۱۰۰ ساعت کار کرد. ایلان ماسک مخالف تماس تلفنی هست و ایمیل و پیام رسان را ترجیج می دهد. او تماس را تنها برای کارهای خیلی ضروری انجام می دهد. همچنین ایمیل ها و پیام ها نیز باید حداقل باشد. مطالعه یادگیری هم بخش مهمی از زندگی ایلان ماسک است. او در یک مصاحبه گفته است “من ۸۰ درصد از زمان در حال طراحی، مهندسی و یادگیری هستم”.

سبک زندگی ایلان ماسک

سبک زندگی ایلان ماسک

خب حالا اجازه بدهید ارتباط این سبک زندگی را با گفت و گوهای ذهنی و مولد بودن توضیح بدهم. ایلان ماسک صبح زود از خواب بیدار می شود که دو تا تاثیر مهم دارد. نخست وقت بیشتر برای انجام کار و دوم اینکه خود او تعیین می کند چه زمانی از خواب بیدار شود نه بدن او. پس در اول صبح کاری را انجام می دهد که باعث می شود کنترل ذهن و جسم  خود را به دست بگیرید. در گام بعدی چند حرکت کششی انجام می دهد تا به هوشیاری برسد. بعد از اینکه هوشیار شد نوبت به نوشتن برنامه روزانه می رسد. با اینکار ذهن او برنامه ریزی می شود که به چه چیزهایی باید فکر کند و چه کارهایی را قرار است انجام دهد. بعد از نوشتن لیست کار ها نوبت مدتیشن است. معمولا برای این کار از تکنیک های یوگا استفاده می شود. در مدتیشن روی زمین می نشینید و با چشم های بسته ابتدا خود را به آرامش می رسانید. رسیدن به ارامش معمولا با تکنیک های تنفس صحیح همراه است. وقتی به ارامش رسیدید چند دقیقه باید ذهن خود را متمرکز کنید و به ذهن خود بگویید قرار است چه کارهایی را انجام دهید. ذهن خود را به شکلی متمرکز کنید و به خود انگیزه دهید که در طول روز هیچ چیز نتواند این تمرکز را از شما بگیرید. در طول هفته ۸۵ الی ۱۰۰ ساعت مانند ایلان ماسک کار کنید. خب حالا باید از خودتان بپرسید که آیا چنین سبک زندگی جایی برای افکار منفی و گفت و گوهای ذهنی دارد؟ معلوم است که نه. چون ذهن خود را برنامه ریزی کرده اید و کنترل زندگی را به دست گرفته اید. پس دیگر گفت و گوهای ذهنی اهمیت ندارند، چون دقیقا دارند به اهداف شما فکر می کنند. این دقیقا همان چیزی است که از ذهنتان انتظار دارید. به همین خاطر است که سادگورو می گوید باید سبک زندگی خود را درست کنید.

سبک زندگی سادگورو

یک سبک زندگی دیگه که خیلی سخت گیرانه تر هست مربوط می شود به یوگی معروف هندوستان یعنی سادگورو. سادگورو در دوران جوانی حدود سه و نیم ساعت را به خوابیدن اختصاص می داده است. الان با توجه به بالا رفتن سن و سفرهای زیادی که دارد، در حدود ۴ الی چهار و نیم ساعت می خوابد. جالب است بدانید او تنها یک وعده غذایی در روز می خورد. او در تغذیه مواردی که در بین یوگی ها دارای انرژی منفی است را مصرف نمی کند. به طور مثال او مصرف هر روزه قهوه را مناسب نمی داند. همچنین سیر و پیاز نیز جزء موادی هستند که در یوگا انرژی منفی دارند. ۴ ساعت خوابیدن با سبک زندگی که در آن حجم زیادی از غذا خورده می شود هم خوانی ندارد. برای آن که یک انسان پویا و مولد باشیم لازم است که رژیم غذایی خاصی برای خودمان داشته باشیم. سادگورو می گوید “همین مواد غذایی که می خوریم بدن ما را می سازند. پس در انتخاب غذاهای خود دقت کنید.”. با این وجود بسیاری از ما ممکن است هیچ برنامه مشخصی برای تغذیه خودشان نداشته باشند. علاوه براین محیطی که سادوگورو در آن زندگی می کند یک معبد چند هکتاری در طبیعت است که تمام رفت آمد های داخل آن بدون ماشین انجام می شود. این سبک زندگی با زندگی در شهر های آلوده بسیار متفاوت خواهد بود. ما به خوبی می دانیم که سطح اکسیژن و سالم بودن هوا در فرآیند بازسازی بدن تاثیر گذار است. امروزه بسیاری از کشورها با مشکل آلودگی هوا، آلودگی صوتی و غیره روبرو هستند. به همین خاطر شاید بد نباشد که طبیعت گردی را هم در سبک زندگی خود قرار دهید.

سادگورو و گفت و گوی ذهنی

اجازه بدید یک تذکر بدهم. خوابیدن سه الی چهار ساعت کار هر کسی نیست و نیاز به تمرین و سبک خاص زندگی دارد. موارد گفته شده به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. بلکه فقط توضیح سبک زندگی سادگورو است و مسئولیت انجام این سبک زندگی با خود شما است.  بعد از این تذکر یک خبر خوب هم برای شما دارم که در یک مقاله جدا تغذیه سادوگورو را بررسی خواهیم کرد.

در دنیا سادوگورو تنها کسی نیست که سبک زندگی سخت گیرانه ای دارد و جک دورسی مدیر عامل توییتر هم سبک زندگی مشابهی دارد. او فقط یک وعده غذایی می خورد و تمام آخر هفته را از خوردن غذا پرهیز می کند. جالب است بدانید زمانی که او در مورد سبک زندگی خود صحبت کرد، بسیار انتقادهای شدیدی به او شد. برخی از پدر و مادرها او را الگوی بدی می دانستند و می گفتند جک دورسی با این صحبت ها دارد اختلالات غذایی را ترویج می دهد. با این وجود این سبک زندگی برای بعضی از افراد موفق کار کرده است. او در سال ۲۰۱۵ گفته بود که صبح ها ساعت ۵ از خواب بیدار می شود و مدتیشن انجام می دهد. همچنین او در توییتی اعلام کرده بود که ۱۰ روز را مدتیشن عمیق گذرانده بوده است. همین مدتیشن عمیق را سادوگورو نیز تجربه کرده است. به طوری که وقتی سادوگورو از مدتیشن خارج شده بود، لباس های او پر از خاک و برگ درختان بوده است.

سبک زندگی تیم کوک

مدیرعامل اپل یعنی تیم کوک، صبح ها ساعت ۵ بیدار می شود. البته او ۷ ساعت را به خوابیدن اختصاص می دهد. بعد از بیدار شدن او به مطالعه ایمیل های کاری و نظرات کاربران می پردازد. او جزء آخرین افرادی است که محل کار را ترک می کند. اولین کار او بعد از بیدار شدن رفتن به یک باشگاه ورزشی خصوصی است.  پس میشه گفت صبح قبل از ساعت ۸ اکثر ادم های موفق از خواب بیدار شده اند.

به نظر من بهتر است یک مقدار بیشتر وارد جزئیات سبک زندگی افراد موفق بشویم. به طور مثال ایلان مساک چگونه کارها را با این کیفیت بالا انجام می دهد؟ به طور خلاصه سرعت و کیفیت کارهای ایلان ماسک را می شود در ۵ نکته بیان کرد. این ۵ نکته را هر کسی می تواند در زندگی خود تمرین کند و به کار بگیرد. در سال ۲۰۱۵ از ایلان ماسک پرسیده شد چه کاری بیشترین تاثیر مثبت را در زندگی شما داشته است؟ ایلان ماسک هم در جواب گفت “دوش گرفتن”. این عادت بسیاری از افراد موفق است که صبح ها قبل از سرکار دوش می گیرند تا سرحال شوند. دوش گرفتن قبل از سر کار هم باعث شادابی می شود و هم اعتماد به نفس بیشتری به شما می دهد. دوش گرفتن این پیغام را به ذهن شما می دهد که دارید برای یک روز فوق العاده آماده می شوید. نکته دوم کار کردن ۸۵ الی ۱۰۰ ساعت در هفته است. ایلان ماسک می گوید من از کارمندانم انتظار ندارم که بیشتر از من سخت کار کنند. به همین خاطر است که انتظار دارم آنقدر سخت کار کنند که مثل من با سر درد به تخت خواب بروند. نکته سوم اختصاص دادن زمان کم برای پایان کارها است. به عنوان مثال برای تولید یکی از خودروهای تسلا او سال ۲۰۰۶ را به عنوان زمان معرفی محصول انتخاب کرده بود. هرچند این خودرو در سال ۲۰۰۸ معرفی و عرضه شد. او معتقد است هرچقدر زمان بیشتری برای کارها در نظر بگیرید، آن کار بیشتر طول می کشد. حالا تصور کنید اگر او سال ۲۰۰۸ را به عنوان زمان معرفی محصول انتخاب می کرد چه اتفاقی می افتاد. آن وقت کارمندان با فشار کمتری کار می کردند و احتمالا تا سال ۲۰۱۰ هم این محصول آماده نمی شد. ایلان ماسک معتقد است که تعیین ضرب الاجل در کارایی ما بسیار تاثیر گذار است. نکته چهارم به این جمله معروف از ایلان ماسک بر می گردد. همیشه به خودتان افتخار کنید ولی هیچ وقت از خودتان کاملا راضی نباشید. همیشه به گذشته نگاه کنید و ببینید چگونه می توانید کارها را بهتر، ارزان تر و سریع تر انجام دهید. همین طرز تفکر باعث شده است که ایلان ماسک از افراد موفق فاصله بگیرد و به یک شخص فوق العاده موفق تبدیل شود. ایلان ماسک جزء معدود مدیرعامل هایی است که دانش ریاضی، فیزیک و مهندسی بالایی دارد و حتی در طراحی و مهندسی تولیدات مشارکت می کند. نکته پنجم مطالعه موارد مرتبط است. مثلا اگر شما روی یادگیری برنامه نویسی تمرکز کرده اید، مطالعه هوش مصنوعی و ریاضیات می تواند باعث شود شما خلاقیت بیشتری در برنامه نویسی داشته باشید. منظور این نیست که متخصص هوش مصنوعی و ریاضیات شوید. فقط دانش خود را در این زمینه ها که مرتبط با برنامه نویسی است گسترش دهید تا تاثیر آن را روی کار خود ببینید.

اسپاسنرها

اسپانسر این مقاله مَهجام شیشه، تولید کننده انواع آینه دکوراتیو است. مهجام شیشه اولین وب سایت ایرانی است که امکان ثبت سفارش آینه دکوراتیو را با ابعاد، رنگ و ضخامت و حتی طرح اختصاصی فراهم می نماید. یکی از مزیت های خرید از مهجام شیشه، کیفیت بالای محصولات تولیدی است. مهجام از فرآیند طراحی تا نصب و خدمات پس از فروش با شما همراه خواهد بود. برای دیدن محصولات کافی است عنوان مهجام شیشه را در اینترنت جستجو بفرمایید.

دومین اسپانسر این مقاله سازسنتر، وارد کننده و فروشنده انواع ساز است. شعبه های اصلی سازسنتر در تهران و تبریز هستند. با جستجو عبارت سازسنتر می توانید به وب سایت این فروشگاه دسترسی پیدا کنید. سازسنتر اولین فروشگاهی بود که امکان خرید اقساطی ساز را برای مشتریان خود فراهم کرد.